Mantar Şiş Tarifi


Malzemeler
400 gr. mantar
1 adet limon suyu
50 gr. galeta unu
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 kase maydanoz (ince kıyılmış)

Mantar Şiş Nasıl Yapılır?

Mantarları limonlu suda en az 20 dakika bekletin. (Mantar yıkanmaz veya suda bekletilmez, lezzeti bozulur diyenler tahminimce haklıdır. Ama bu tarifte bekletmek gerekiyor. Yoksa mantarlar zeytinyağını sünger gibi çekiyorlar.) Galeta ununu, tuzu, biberi ve maydanozu iyice karıştırın.

Dilerseniz başka baharatlar da ekleyebilirsiniz, yakışır. Fırını ızgara ayarında ısıtın. Mantarları hafifçe kurulayın. Büyüklüklerine göre çöpşişlere dizin. Fırça ile üzerlerine zeytinyağı sürün. Geniş bir tabakta iyice galeta ununa bulayın. Şişleri yağlanmış fırın telinin üzerine yerleştirin. 5-7 dakika fırınlayın.

Bir kere çevirip yine fırına verin. Bekletmeyin, fırından çıkarır çıkarırmaz tüketin. Pişirme süresi damak zevkine göre değişiyor. 7 dakika yeterli. Eğer daha çıtır çıtır olsun diyorsanız, daha uzun süre fırında tutabilirsiniz.

Ayrıca telin altına bir fırın tepsisi koymayı unutmayın, yoksa geri kalan vaktinizi fırın temizlemekle geçirirsiniz. (Mantarlar su salıyorlar, galeta unları dökülüyor.) Servis yaparken şişleri (fotoğraftaki gibi) üst üste koymazsanız iyi olur. Birbirlerini sulandırıp, yumuşatıyorlar. En iyisi, fırından tabağa…