Tavuk Göğsü Tarifi

Tavuk Göğsü
Kategori : Tatlılar


Malzemeler
yarım adet tavuk göğsü
1 litre süt
1 çay bardağı mısır nişastası
1 çay bardağı pirinç unu
1 su bardağı toz şeker
iki buçuk çay bardağı su
1 paket vanilin (şekerli)

Tavuk Göğsü Nasıl Yapılır?

Tavuk göğsünü iyice haşlayıp çukur bir kasenin içinde elinizle iyice didin. Bir süzgecin içine tavuk etini koyup soğuk su altında yıkayın. Ardından sonra soğuk su dolu bir kap hazırlayın ve bu kabın içinde yaklaşık 20 dakika bekletin.

Ardından suyunu süzüp tekrar süzgeç yardımıyla yıkayın. Yeni hazırladığınız soğuk su dolu bir kaba süzgeci oturtup burada yine 20 dakika kadar bekletin. Bu işlemi 4-5 kez yaptıktan sonra yine soğuk su dolu bir kap hazırlayın. Süzgeç içinde buluna tavuk göğsünü bu kaba koyup 1 gece buzdolabında bekletin.

Ertesi gün tekrar soğuk su dolu kapta iyice yıkadıktan sonra suyunu sıkıp etleri bir kenara alın. Tencerenin içine sütü koyup kaynatın. Derin bir kasenin içine kaynamış sütü ve suyu sıkılmış göğüs etini koyup 2-3 kez blendırdan geçirin. Tekrar aynı tencereye döküp kısık ateşte 20-25 dakika kadar karıştırıp kaşığınızla döverek pişirin.

Çukur bir kasenin içine 2,5 çay bardağı suyu, pirinç ununu ve nişastayı iyice karıştırın. Tencereyi ocaktan alın. Hazırladığınız bu karışımı tencereye ip gibi dökerek hızlıca karıştırıp yedirin. Tencereyi tekrar ocağa alın. 4-5 dk kadar kısık ateşte pişirmeye devam edin. Üzerine 1 su bardağı toz şekeri de ekleyip yine kaşığınızla döverek karıştırın. 15 dk kadar pişirin. Sakızlı gibi koyu bir kıvama gelene kadar pişirin.

Tencereyi ocaktan aldıktan sonra üzerine vanilini ekleyip karıştırın. Borcamı suyla ıslattıktan sonra tavuk göğsünü borcama dökün ve ılıdıktan sonra buzdolabına alın. 5-6 saat dinlendirdikten sonra servis edin. Üzerine tarçın serperek servis edebilirsiniz.