Makarna Böreği Tarifi


Malzemeler
1 paket kelebek makarna
2 su bardağı süt
4 adet yumurta
1 su bardağı sıvıyağ
3 adet yufka
300 gr. beyaz peynir (yağlı)
250 gr. kaşar peyniri
1 demet maydanoz

Makarna Böreği Nasıl Yapılır?

Bir paket makarnayı haşlayın ve haşanlandıktan sonra süzün. Beyaz peynirin içine 1 demet maydanoz ve rendelenmiş kaşar ilave edip, harmanlıyoruz. Süt, yumurtanın beyazı, sıvıyağ biraz tuz ekleyip karıştırın. Fırın tepsisi yağlanır ve 1 tane yufka tepsiden taşacak şekilde koyulur. Haşlanmış makarnanın yarısı yufkanın üzerine dökülür. Hazırlanan süt karışımının 3/1'i makarnanın üstüne dökülür.

İkinci yufkayı tepsinin içine taşmayacak şekilde büzerek yerleştiririz. Kalan makarnanın tamamıda 2.katın üstüne konulur. Aynı şekilde hazırlanan süt karışımından makarnanın üstüne koyulur.

Son üçüncü yufkayı da tepsiden taşmayacak şekilde büzerek koyarız. Süt karışımını tekrar üstünden gezdirdikten sonra, yanlardan taşan yufkayı tepsinin üstüne doğru kapatılır. Son kalan süt karışımı son katın üstüne dökülür. Kalan 4 yumurta sarısı karıştırıldıktan sonra yufkanın üstüne sürülür. Küçük küçük tereyağ parçaları üstüne koyulur ve 2 saat dışarıda bekletilir. Sonra fırına verilerelerek 180 derecede pişirilir.