Peynirli Gözleme Tarifi


Malzemeler
4 yufka
250 gr. beyaz peynir
10 dal maydanoz
1 tatlı kaşığı kırmızı biber
4 çorba kaşığı tereyağı
4 çorba kaşığı kaymak
karabiber
tuz

Peynirli Gözleme Nasıl Yapılır?

Yufkalardan birini geniş bir tepsiye yayın. Üzerine elinizle su serpin. Diğer tarafını da çevirip onun üstüne de su serpin. Diğer yufkaları da aynı şekilde hafifçe ıslatın. Hepsini üst üste koyun. Nemli bir bezle kapatarak bekletin. (Taze yufka kullananlar için bu işleme gerek yoktur.) Harcı hazırlamak için çökeleği veya peyniri çatalla ezin. İncecik kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber ve pul biberle harmanlayın.

 Yumuşamış yufkalardan birini mutfak tezgâhına serin. Bir kenarından 15 santimlik parçayı yukarı doğru katlayın. Bu katladığınız kısma peynirli harem dörtte birini koyun. Yufkanın önce yan kenarlarını, sonra üst parçasını kapatıp dörtgen bir bohça elde edin. Diğer yufkaları da aynı şekilde hazır edin. Kalın tabanlı geniş bir çelik tavayı ısıtın. Biraz tereyağı ile tavayı yağlayın, bir bohçayı üzerine oturtun.

 Orta ateşte arada sırada üzerine su serpiştirerek altı pembeleşene kadar pişirin. Börekleri tersyüz edin. Altını tereyağı ile yağlayın. Üzerine 1 çorba kaşığı kaymağı parça parça koyun. Altı pembeleşince tavadan alın. Diğer bohçaları da aynı şekilde pişirin. Sıcak sıcak servis yapın.