Yufkada Tavuk Tarifi


Malzemeler
1 tavuk
5 adet soğan
5 adet domates
2 çorba kaşığı margarin
1 çorba kaşığı sıvı yağ
4 adet yufka
1 adet yumurta
karabiber
tuz

Yufkada Tavuk Nasıl Yapılır?

Beş büyük sağanı yarım ay şeklinde doğrayın ve bir tavada 2 kaşık yağda cam gibi olup yumuşayıncaya kadar kavurun. Körpe bir tavuğu teneerede iki kaşık yağla on dakika kızartın; üzerine kavrulmuş soğanları dökün ve bir bardak da sıcak su ilave ‘edin.

Sonra kabukları soyulmuş ve doğranmış iki domates, iki çay kaşığı karabiber ve üç çay kaşığı tuzu katıp bir iki kez karıştırın ve teneerenin kapağını kapatın. Ağır ateşte 1-1/2 saat kaynattıktan sonra ateşten indirin. Soğuyunca tavuğun kemiklerini çıkarıp etlerini didin ve yeniden teneeredeki soğanlara karıştırın.

Öte yandan dört yufkanın aralarına ufak bir kapta erittiğiniz iki kaşık margarinle bir kaşık çiçekyağı karışımını sürün. Araları yağlanmış üst üste duran yufkaları önce ortadan sonra ortada kenarından kesin.

Elinizdeki 20 santim genişliğinde 2 şeridi üçer kareye bölün ve böylece elde ettiğiniz 6 tane kare şeklindeki yufkaya teneeredeki didilmiş soğanlı tavuk etlerini bölüştürün. Sonra yufkaları bohça gibi katlayın.

Uzerlerine önce yufka aralarına sürdüğünüz yağdan sonra da artan yumurtadan sürüp orta ısıdaki fırında 20 dakika kadar kızartın.