Tavuklu Keşkek Tarifi


Malzemeler
1 kg. tavuk göğüs (kemikli)
2 adet kuru soğan
bir buçuk su bardağı buğday
1 limon suyu
zeytinyağı
tereyağı
pulbiber
tereyağı (sosu için)
pulbiber (sosu için)

Tavuklu Keşkek Nasıl Yapılır?

1 Kg kemikli tavukgöğsü haşlanması için orta boy tencereye konulur. 1 tatlı kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, göz kararı karabiber ve tavuğun hizasını geçmeyecek kadar su konularak orta ocak ateşinde haşlanmaya bırakılır. Kaynama başladığında ocağın altı kısılır. Ortalama 25-30 dakika kadar haşlanması yeterli olacaktır.

1,5 su bardağı buğday kaseye konularak bir gece önceden sıcak suda bekletilir. Suda 1 gün bekletilen buğdayların süzgeç ile suyu süzülür. Düdüklü tencereye öncelikle buğdaylar konularak üzerini 2-3 parmak geçecek şekilde sıcak su da konularak orta ocak ateşinde pişmeye bırakılır.

Buharı çıktıktan sonra ocağın altı kısılarak 25 dakika pişirilir. Haşlanan tavuk göğsü ocak ateşinden alınıp el ile minik parçalara ayrılır(tiftiklenir). 2 adet soğan soyulup temizlendikten sonra rendelenir. Haşlanan buğdayların içine rendelenen 2 adet soğan, tavuk parçaları, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı pul biber eklenerek ezerek karıştırılır.

Yemeğe 1 bardak sıcak su ve 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek orta ocak ateşinde 15-20 dakika kadar daha pişirilir. Pişen buğdaylı tavuk yemeğimizi yeniden tahta kaşık yardımı ile ezerek karıştırırız.

Keşkek teflon tencereye alınarak 10 dakika daha orta ocak ateşinde pişirilerek servis konumuna hazır haline getirilir. Keşkek servis tabağına alınarak üzerine tereyağında kızdırılmış pulbiber eklenir. Yemeğimizin yapılış süreci ortalama 45 dakika olup 6-8 kişilik servis edilebilir. .