Bonfile Kebabı Tarifi

Bonfile Kebabı
Kişi Sayısı : 4

Malzemeler
1 kg. bonfile
10 adet çarliston biber
3 adet domates
2 adet soğan
100 gr. tereyağı
8 adet iri mantar
8 küçük boy sosis
8 adet kiraz domates
2 limon suyu
1 çay bardağı zeytinyağı
karabiber
biberiye
tuz

Bonfile Kebabı Nasıl Yapılır?

Bonfileleri döverek parçalamadan inceltelim. Çarliston biberlerin çekirdek yataklarını çıkarıp ince uzun doğrayalım. Soğanları yemeklik doğrayalım. Domatesleri fındık büyüklüğünde doğrayalım.

Bir tavaya tereyağını alıp soğanları pembeleştirelim. Ardından biberleri tavaya aktarıp 3 dak sote edelim. Buna domatesleri ekleyelim. 2-3 dak. daha kavurup tuz ve karabiberi de ekleyerek ateşten alalım. Bonfile parçalarının ortalarına bu harçtan yeterince koyalım. Bonfilelerin yan kenarlarını hafifçe içe döndürelim ve sararak kürdanla iki uçlarını teyeller gibi tutturalım.

Mantarların sap kısımlarını çıkartalım ve nemli bir bezle temizleyelim. Sosislere çatalla bikaç delik açalım. Kiraz domatesleri de yıkayıp kurulayalım. Bonfilelerle birlikte sıra sıra mantar, sosis ve domatesleri de dizelim.

Şişleri tepsiye yerleştirelim. Yarım limon suyuna zeytinyağını ekleyerek karıştıralım. Bu sosa tuz, karabiber ekleyelim. Sosu fırça yardımıyla veya elimizle şişlere sürelim. Taze biberiye dallarını tepsiye yerleştirerek süsleyelim. Etler kızarana dek pişirdikten sonra fırından alalım.