Renkli Patates Salatası Tarifi


Malzemeler
4 adet patates
4 adet havuç
3 dal taze soğan
1 demet maydanoz
3 kaşık mısır
yarım lahana (mor)
1 limon suyu
zeytinyağı

Renkli Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Tüm patatesleri haşlayın. Bir kaba alıp patates ezici ya da bir çatalla iyice ezin. Üç eşit parçaya ayırıp ayrı ayrı kaplara koyun. Üstlerine birer tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ile üçe böldüğünüz limonun suyunu ilave edip karıştırın. Havuçları rendeleyin ve yaklaşık 5 dakika kadar kavurun. Taze soğan ve maydanozları ince ince doğrayın.

Salatayı yapacağınız kabınızın içini komple streç filmle kaplayın. Ben genellikle sunumu da güzel olduğu için kek kalıbı kullanıyorum. Dikdörtgen kalıplarda da çok şık duruyor. Artık salatanın katlarını oluşturmaya başlayabiliriz. İlk patatesli kabınıza havuçları ekleyip iyice karıştırın. Tuzunu ilave edin. Hazırladığınız havuçlu karışımı kalıbınızın el altına düzgünce yayın. İkinci patatesli kabınıza ince ince doğranmış taze soğan ve maydanozları ekleyin. İyice karıştırın.

Tuzunu ilave edin. Bu karışımıda kalıbınıza, havuçlu karışımınızın üstüne güzelce yayın. Son patatesli kabınıza da geceden yumuşatılmış mor lahananızı ve konserve mısırınızı da ekleyip karıştırın. Bu karışıma tuz ilave edin demeyeceğim. Çünkü zaten lahanaları geceden tuz ile ovmuştuk.

Bu karışımı da kalıbın en üstüne düzgünce yaydıktan sonra, ters çevirdiğinizde salatanın tabanının düzgün olması için kalıbınızın üstünü de streç filmle kapatın.

Buzdolabına kaldırın. Ortalama 2-3 saat beklettikten sonra servis tabağınıza koyup servis yapabilirsiniz. İsteğinize göre salatınızın üstüne süslemeler yapabilir ya da çeşitli soslarla tatlandırabilirsiniz