Bumbar Dolması Tarifi

Bumbar Dolması
Kişi Sayısı : 5

Malzemeler
1 adet dolmalık bumbar
1 adet koyun akciğeri
1 çay bardağı pirinç
4 adet yumurta
1 bardak zeytinyağı
4 çorba kaşığı karabiber
tarçın
tuz

Bumbar Dolması Nasıl Yapılır?

Bir adet dolmalık bumbarı 5 eşit parçaya kestikten sonra içlerini iyice temizleyin. İçlerini çevirip ters yüz ettikten sonra üstlerini iyice kazıyın. Sonra tekrar yıkayıp bir süzgece koyarak bir tarafa bırakın. Bir koyun akciğerini doğradıktan sonra bunları kıyma haline getirin. Sonra bunlara pirinç, yarım çorba kaşığı tarçın, bahar, 2 çorba kaşığı karabiber ile 2 çorba kaşığı tuz ilave ederek yoğurun.

 Daha sonra süzmeye bırakılan bumbar parçalarının birer uçlarını, içlerinden harç çıkmayacak şekilde bağladıktan sonra, diğer ucuna bir huni takıp sıvazlayarak eşit yayılmasını sağlayın, sonra da diğer uçları bağlayın. Bu işlem de sona erince, içinde 10 bardak su ve 2 çorba kaşığı tuz olan kaynar suya atarak bumbarları 1 saat haşlayın ve sonra süzerek soğumalarını sağlayın.

Soğuyunca parmak boyunda parçalara kestikten sonra bir tabak içinde çırpılmış yumurtaya sürün ve içinde kızdırılmış bardak rafine yağ bulunan tavaya atın. Sarımsı bir renk alıncaya kadar kızartın ve tabağa alarak servis yapın.